Doi pompieri mehedințeni au participat la „Campionatul de Atletism și Cros – Etapa Finală a Cupei Asociaţiei Sportive a Pompierilor din România”. Această competiție s-a desfășurat în Poiana Brașov, în perioada 16-18 mai, unde s-au reunit 83 de sportivi din cadrul inspectoratelor pentru situații de urgență. Astfel, ISU Mehedinți a fost reprezentat de doi pompieri, Plutonier major Ionuț Lepădatu și Plutonier Deliu Marius.

Plutonierul major, Ionuț Lepădatu, din cadrul Detașamentului Drobeta Turnu Severin, care a participat la categoria sub 35 de ani, s-a clasat pe locul al IV-lea la proba „Viteză 100 metri”. De asemenea, Ionuț a obținut medalia de argint la proba „Aruncarea greutății”.

Plutonierul Deliu Marius, din cadrul Stației Vânju Mare, a ocupat locul 9 la proba „Viteza 100 metri”, categoria sub 35 ani. Rezultatul a fost unul bun, având în vedere că la această categorie competiția a fost acerbă.