S-A TRAS LA SORȚI PROGRAMUL NOULUI SEZON DE LIGA 3, EDIȚIA 2021-2022

Autor

Federația Română de Fotbal a stabilit ieri, 17 august, de la ora 12:00, la Casa Fotbalului, prin tragere la sorți, calendarul competițional al noii ediții de Liga 3, sezonul 2021-2022.

FRF a aprobat, prin ședință de Comitet de Urgență, componența celor zece serii ale noului sezon de Liga 3, programat să aibă startul la 27 august 2021 tot cu 100 de echipe împărțite în mod egal, cum s-a întâmplat și în ediția trecută.

Federația a decis ca noua ediția a Ligii 3 să se dispute în trei faze.

În Faza I are loc sezonul regular, 10 serii, cu 10 echipe fiecare, cu meciuri tur-retur, rezultând un total de 18 etape, adică 18 meciuri de fiecare formație.

Faza a II-a este numită partea de campionat în care în fiecare serie se va disputa un play-off, între primele patru clasate, și un play-out, între celelalte șase echipe din clasament.

În Faza a III-a vor participa doar primele două clasate din play-off-uri, 20 de echipe în total. Se vor disputa două runde de baraj, exact cum a avut loc și în ediția trecută.

Seria 1:

Bucovina Rădăuţi 

Foresta Suceava 

CSM Ceahlăul Piatra Neamţ 

Ştiinţa Miroslava 

Huşana Huşi 

Dante Botoşani 

Şomuz Fălticeni 

CSM Bacău 

Sporting Juniorul Vaslui 

CSM Pașcani 

Seria 2:

Aerostar Bacău 

SC Oțelul Galați 

CSM Focșani 

CSM Râmnicu Sărat 

Metalul Buzău 

Viitorul Ianca 

Sporting Liești 

Sportul Chiscani 

CS Făurei 

Dinamo Bacău 

Seria 3:

CS Afumați 

SC Popești Leordeni 

Farul Constanța 2 

Agricola Borcea 

FC Voluntari 2 

Înainte Modelu 

Gloria Albești 

Recolta Gheorghe Doja 

CSM Oltenița 

CSM Fetești

Seria 4:

FCSB 2 

Progresul Spartac 

Unirea Bascov 

CS Tunari 

Dinamo 2 

Flacăra Moreni 

Rapid 2 

Academica Clinceni 2 

Real Bradu 

Campionii FC Argeș 2 

Seria 5:

SR Brașov 

CS Blejoi 

Olimpic Cetate Râșnov 

CSO Plopeni 

FC Pucioasa 

KSE Târgu Secuiesc 

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 

AFC Odorheiu Secuiesc 

Kids Tâmpa Braşov 

FC Hermannstadt 2 

Seria 6:

CSM Slatina 

Vediţa Coloneşti 

ACSO Filiași 

Sporting Roșiori 

Viitorul Dăești 

CSM Alexandria 

Flacăra Horezu 

Petrolul Potcoava 

Minerul Costești 

Universitatea Craiova 2 

Seria 7:

CSM Reșița 

Pandurii Târgu Jiu 

CSM Deva 

Gilortul Târgu Cărbunești 

CSM Jiul Petroșani 

Progresul Ezeriş

Aurul Brad 

Voința Lupac

Viitorul Șimian

Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2

Seria 8:

Şoimii Lipova 

Crişul Chişineu Criş 

CSC Dumbrăviţa 

Progresul Pecica 

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 

ACS Poli Timişoara 

Avântul Periam 

Gloria Lunca Teuz Cermei

Frontiera Curtici 

Pobeda Star Bisnov 

Seria 9:

CSO Cugir 

Avântul Reghin

Gloria Bistrița Năsăud 

Sticla Arieşul Turda 

Unirea Ungheni 

CS Hunedoara 

AFC Unirea 1924 

Sănătatea Cluj 

CS Ocna Mureş 

Academia de Fotbal Viitorul Cluj 

Seria 10:

Minaur Baia Mare 

SCM Zalău 

CA Oradea 

Lotus Băile Felix 

Sportul Şimleu Silvaniei 

Someşul Dej 

CSM Satu Mare 

Progresul Şomcuta Mare 

Luceafărul Oradea 

CFR Cluj 2

Article Categories:
ACTUAL